Nezaradené

Klávesové skratky na zrýchlenie práce

Klávesové skratky dokážu bežne ušetriť pár minút denne. Na prvý pohľad to možno vyzerá málo, lenže nie je všetko tak, ako sa zdá. A keďže človek prirodzene rád skúša nové veci, verím, že ani vy neodoláte. Vyskúšate skratky raz. Dvakrát. Trikrát. A keď už budú v prstoch, budete ich  používať tak automaticky, až vám príde zvláštne klikať na tlačidlo „uložiť“ – plus z pár ušetrených minút v mesiaci môže byť zrazu hodina!

Klávesové skratky, ktoré najčastejšie používam:

CTRL + C

Kopírovať – označený súbor alebo text počítač skopíruje do „clipboardu“. Clipboard je miesto, kde kopírované veci zostanú uložené, pokým znova nestlačíte CTRL+C, prípadne CTRL+X. Kopírovaný text alebo súbor vždy zostane na svojom pôvodnom mieste. Okrem textu sa skopíruje aj jeho formátovanie.

CTRL + X

Vystrihnúť – funguje rovnako ako predchádzajúca skratka. Rozdiel je v tom, že kopírovaný text alebo súbor sa zo svojho pôvodného umiestnenia odstráni. Vľavo – normálny súbor, vpravo – vystrihnutý súbor.

Klávesové skratky - CTRL + X

CTRL + V

Vložiť – túto skratku použite na mieste, kam chcete kopírovaný text alebo súbor vložiť.

CTRL + SHIFT + V

Vložiť bez formátovania – často sa stáva, že s textom skopírované formátovanie na nové miesto vložiť nechcete. Táto skratka je určená presne na to. Nie všade však funguje. Preto skúste pohľadať tlačidlo „Vložiť ako čistý text“ alebo „Vložiť bez formátovania“. Prípadne kliknite pravým tlačidlom myši, kde by sa táto možnosť mala nachádzať tiež.

Klávesové skratky - CTRL + SHIFT + V

CTRL + A

Označiť všetko – ak máte veľa súborov alebo dlhý text, ktorý chcete skopírovať, môžete touto skratkou jednoducho označiť všetko naraz.

CTRL + Klik

Označiť niektoré súbory – takýmto spôsobom viete označovať viacero súborov v priečinku naraz. A nemusia ísť za sebou. Následne s nimi môžete vykonať nejakú akciu, napríklad ich skopírovať, premiestniť či vymazať.

Klávesové skratky - CTRL + KLIK

SHIFT + Klik

Označiť súbory od do – kliknite na prvý súbor, ktorý chcete označiť. Potom stlačte SHIFT a kliknite na súbor, ktorý chcete označiť ako posledný. Všetky súbory medzi prvým a posledným sa vám označia tiež.

Klávesové skratky - SHIFT + CLICK

CTRL + S

Uložiť – ak pracujete v nejakom programe, táto skratka bude pre vás veľmi praktická. Nie každý program má automatické ukladanie práce, preto je potrebné občas túto skratku použiť. Vďaka nej bude práca priebežne uložená bez obavy, že nejakú časť stratíte.

CTRL + SHIFT + S

Uložiť ako – po stlačení tejto skratky sa otvorí okno s možnosťou prepísať názov súboru a vybraním priečinku, kam sa má uložiť.

CTRL + O

Otvoriť – ak chcete rýchlo otvoriť v programe nejaký súbor, po stlačení tejto skratky sa otvorí okno s možnosťou výberu.

CTRL + B

Tučný text – označený text napíše tučným písmom.

CTRL + U

Podčiarknutý text – označený text sa podčiarkne. Nepoužívajte ale podčiarkovanie v textoch, ak píšete na stránku. Ľudia sú zvyknutí, že ak je niečo podčiarknuté, dá sa na to kliknúť. Prečítajte si viac o formátovaní textu na stránkach.

CTRL + I

Šikmé písmo (kurzíva) – označený text napíše šikmým písmom.

CTRL + W

Zavrieť okno – aktuálne otvorené okno/kartu zavrie.

CTRL + SHIFT + T

Otvoriť naposledy zavretú kartu/okno – ak prechádzajúcu skratku stlačíte omylom alebo chcete rýchlo otvoriť naposledy otvorenú kartu prehliadača, použite túto skratku.

CTRL + T

Nová karta – otvorí novú kartu v prehliadači.

CTRL + N

Nové okno, karta, … – záleží na tom, v akom programe použijete skratku. V internetovom prehliadači otvorí nové okno, ale napr. vo Worde otvorí nový prázdny súbor.

CTRL + R

Refresh/obnoviť – Ak túto skratku stlačíte v internetovom prehliadači, stránka sa znova načíta. Ak skratku použijete v priečinku, obnoví sa jeho obsah.

F5 

Refresh/obnoviť – funguje rovnako ako predchádzajúca skratka.

CTRL + P

Tlačiť – táto skratka spustí nastavenia tlače aktuálneho súboru alebo stránky.

Klávesové skratky - CTRL + P

CTRL + Z

Krok späť – asi netreba bližšie vysvetľovať. V niektorých programoch funguje iba o jeden krok späť, niekde sa dá použiť viackrát.

CTRL + ALT + Z

Krok späť – umožní vrátiť sa späť o viac ako 1 krok.

CTRL + F

Hľadať – ak na stránke, v súbore alebo v priečinku potrebujete niečo hľadať, použite túto skratku. Potom už len stačí zadať hľadaný výraz.

CTRL + L

Vytvoriť odkaz – ak používate emailový klient Thunderbird, z označeného textu viete vytvoriť odkaz.

CTRL + K

Vytvoriť odkaz – v MS Office predchádzajúca skratka nefunguje. Tam sa používa táto.

ALT + TAB

Prepnúť medzi oknami – ak používate Windows, po stlačení prepne do ďalšieho otvoreného programu. Ak alt podržíte, stláčaním TAB sa budete posúvať do ďalších otvorených programov.

Klávesové skratky - ALT + TAB

WIN + TAB

Vybrať okno – na rozdiel od predchádzajúcej skratky zobrazí všetky otvorené programy a kliknutím si môžete vybrať, do ktorého sa dostanete.

Klávesové skratky - WIN + TAB

CTRL + TAB

Posunutie v kartách – najčastejšie používam v internetovom prehliadači. Stlačením sa posúvam medzi otvorenými kartami v danom okne.

PRT SCR

Toto tlačidlo na klávesnici vám odfotí obrazovku. Fotku potom môžete vložiť do dokumentu, poslať kamarátovi cez FB, alebo uložiť do počítača. Treba ju však najskôr vložiť do nejakého programu na vytváranie obrázkov. Pokojne postačí aj Skicár. CTRL + V, uložiť a hotovo.

WIN + PRT SCR

Ak sa nechcete zdržiavať ukladaním fotiek obrazovky, stlačte túto kombináciu tlačidiel. Odfotená obrazovka sa automaticky uloží do zložky: Obrázky -> Snímky obrazovky

Toto sú asi všetky klávesové skratky, ktoré používam. Ak som na nejaké zabudol alebo začnem používať ďalšie, pridám ich sem.

Rada na záver

Spomínané skratky si prosím vyskúšajte. Nie v každom programe fungujú rovnako. V niektorých programoch si viete klávesové skratky nastavovať sami, preto si dajte pozor, aby sa vám „nekrížili“. Môže vás to potom pri práci v rôznych programoch mýliť.

Klávesové skratky na zrýchlenie práce
5 (100%) 2 votes