Nezaradené

Ako som dostal BAN od Google, lebo som chcel veľa zarobiť

A samozrejme – nič som o tom nevedel. Stalo sa to ešte v časoch, keď som sedel v prvoročníkovej stredoškolskej elektrotechnickej lavici a do „osemnástky“ mi pár rokov chýbalo.

Keď som objavil službu AdSense, veľmi som sa potešil. Sedieť doma a zarábať tým, že ľudia chodia na stránku a klikajú na reklamy – no kto by to nechcel. Hneď som sa pustil do práce a prvá stránka bola na svete.

Teda nie moja prvá, ale moja prvá poriadna. Aspoň na tú dobu a môj rozpočet – 0 (nula) peňazí, ktoré vtedy boli. WordPress nainštalovaný na tym.cz – čo bola možnosť mať stránku zadarmo na hostingu, ktorý išiel iba občas. Téma webu: Mr. Bean. Adresa: mrbean.tym.cz.

Celý web sa skladal z dvoch častí

  1. Obsah – vložené videá s Mr. Bean-om, nahraté na stránku čeknito.sk, pekne usporiadané podľa epizód. Po čase mi napadlo, že keď veľakrát spomeniem na stránke slovo „Mr. Bean“, stránka sa vo vyhľadávaní skôr či neskôr objaví. To bol taký náznak SEO, ale nakoniec som popisy k epizódam nerobil.
  2. Reklamy – umiestnené na stránku cez Google AdSense. Na internete ide ľahko zaškrtnúť, že máš 18 rokov, aj keď máš 15. Teória bola taká, že si nič nedám vyplatiť, pokým nebudem mať 18. Aj tak som netušil, ako to vyplatia a do 18ky som mal čas to zistiť. Potom by mi už len stačilo zmeniť rok narodenia a z výplaty za 3 roky objednať cestu okolo sveta.

Hen aha, čo to tam je? Realita

Nejaké to „akože SEO“ veľký úspech nemá a ani po čase na stránku nikto nechodí. 0 návštev = klikov = 0 peňazí = žiadna cesta okolo sveta. Čo teraz?

Katalógy a komentáre pod článkami na stránkach, kde sa Mr.Bean spomenie. Tam napíšem, že videá si môžu pozrieť na mojej stránke. Môžeme to nazvať „linkbuildingom“? (Inak odpadol som doľava hneď ako toto píšem, lebo na azete táto stránka v katalógu stále je a nejaká zmienka je aj vo vyhľadávaní.)

Čakám a nič. Tak musím vymyslieť iné riešenie. Už neviem ako, ale nejako som sa dostal ku Google Adwords. Účet tam mám ževraj od 31.8.2011. Neviem, ako to vtedy chodilo, ale dostal som kredit, ktorý som mohol použiť. Fajnovo, nejako to nastavím a budem mať návštevy zadarmo. Ani neviem ako a pomaly sa stávam špecialistom na Google Adwords.

Ale špecialistom len v okolí 2 metre odo mňa. Môj výkon:

  • Jedna reklamná skupina
  • Jedna reklama
  • Kľúčové slová vo voľnej zhode (netušil som, že nejaké iné existujú)
  • Žiadne vylučujúce kľúčové slová, nenastavená cena za preklik či konverzie, atď,….

Hľadané výrazy si môžete stiahnuť tu v tomto čačanom zhluku buniek.

Tak a je to. Už len čakať na peniaze. No čakal by som doteraz. Kredit minutý a peniaze nikde. Pátram ďalej, čo by som mohol použiť. A je to tu. Objavil som websurf.cz. Teraz som odpadol z tej stoličky doprava a idem si oči vyočiť. Tá stránka stále funguje.

Ukážka prehliadania stránok cez websurf

Websurf v skratke: cez ich rozhranie automaticky alebo manuálne prehliadam iné stránky, ktoré sú do tejto služby zapojené. Im to prináša návštevnosť na web. Ja za prehliadanie získavam kredity, ktorými si viem následne kúpiť takúto návštevnosť na svoj web. Viac návštev, viac zobrazení reklamy a viac možných preklikov (neviem či sa platí aj za zobrazenia) a viac výletov okolo sveta. Ak som to chcel urýchliť, kredity som si mohol aj kúpiť.

Tu som sa asi prvý krát stretol s „Affiliate programom“. Mám tam 2 referentov, od ktorých získavam pravidelne kredity. Odkedy som tam bol naposledy, tak sa mi ich nazbieralo 37 tisíc. Získané kredity viem dať aj vyplatiť, ba dokonca aj v BTC. Ak by ste ma chceli podporiť, zaregistrujte sa cez môj odkaz:https://www.websurf.cz/?ref=95988

Stránka o Mr. Beanovi je doteraz v archíve. Takto vyzerala :
https://web.archive.org/web/20150221232221/http://mrbean.tym.cz/ Keď som ju našiel, tak som rozmýšľal, kde tam boli reklamy. V admine websurfu som našiel inú moju stránku. Tentokrát na ic.cz. A potom mi došlo, že na Mr.Beana som nepoužíval websurf, ale na túto druhú. Takže som doteraz rozprával túto príhodu každému zle. Pointa je však rovnaká. Websurf bol začiatok konca môjho prvého „podnikania“ na internete.

Občas som si na reklamu sám klikol a potom sa bál vyjsť aj pred vchod. „Zarobilo“ mi to pár centov. S pribúdajúcou návštevnosťou z websurfu pribúdali aj peniažky na AdSense účte. Až jedného pekného dňa (mierny vánok, 27°C, slniečko, rozkvitnuté prvé stromky, mladé púčky na kríkoch a zatiahnuté žalúzie, nech sa na to nemusím pozerať) účet prekročil 20 vtedajších peniažkov. A je to tu. Hľadám cesty okolo sveta, rezervujem jednu na rok 2017 a keď idem čítať potvrdzujúci email, nájdem ešte jeden od Google – že som dostal BAN na AdSense účet, lebo že porušujem pravidlá. Kto by to bol povedal.

Ale celkom sranda, že po dokončení elektrotechniky som išiel na strojársku výšku, počas ktorej som začal robiť stránky a vrátil sa k tomuto všetkému. Keby mi tak vtedy prišlo na rozum ako inak získať zo stránky peniaze aj napriek zablokovanému AdSense účtu, nemusel by som tú rezervovanú cestu rušiť.

Koniec.

Ako som dostal BAN od Google, lebo som chcel veľa zarobiť
2.4 (48%) 5 votes